Samodyscyplina – jak budować wytrwałość na workation?

Kiedy zdajesz sobie sprawę z jakimi wyzwaniami wiąże się praca z domu, zaczynasz zarządzać swoim czasem. Starasz się wykonać swoje obowiązki jak najlepiej bez względu na to, co się dookoła Ciebie dzieje. Pomimo pracy zdalnej, potrafisz się od niej oderwać i zadbać o odpoczynek. Pomimo braku bezpośredniego kontaktu z ludźmi na home office, potrafisz zaspokoić te potrzeby poza pracą dbając o regularne kontakty międzyludzkie. To znaczy, że jesteś na bardzo dobrej drodze do praktykowania workation. 

Co zrobić, aby słońce, bliskość wody i ciekawość otoczenia podkręciło Twoją produktywność, a nie ją obniżyło? 

Zbuduj w sobie samodyscyplinę.

Samodyscyplina to systematyczne działanie w określonym celu. To taka umowa, którą podpisujemy sami z samym sobą, że zrobimy coś tak, jak sobie zaplanowaliśmy. Pielęgnowanie zdrowego poczucia samodyscypliny i kontroli sprawi, że będziesz wyznaczać w pracy granice z innymi aspektami: zaczynając od słonecznej pogody po media społecznościowe. Wyłącz powiadomienia push i wiadomości na czacie, które mogą być dużymi rozpraszaczami. Zorganizuj stanowisko pracy z dala od sypialni i salonu. Jeśli to niemożliwe, to rozkładaj stolik przeznaczony do pracy, a następnie składaj po jej wykonaniu. Ustal ze współpracownikami lub klientami w jakich godzinach pracujesz. Musisz umieć podnieść się z łóżka rano, oprzeć się rozpraszaczom i realizować na czas zaplanowane zadania. Jeśli do swojej pracy podchodzisz z entuzjazmem i sprawia Ci ona satysfakcję, to będzie Ci łatwiej się do niej zabrać w domu / co-worku / kawiarni i bez stojącego nad Tobą szefa. Niezachwianą samodyscyplinę z pozoru trudno jest utrzymać nie tylko na workation, ale także w pracy zdalnej czy biurze. Jeśli wciąż masz z tym problem, to znajdź to, co lubisz robić. To fundament, na którym zbudujesz niezbędną samodyscyplinę. Staraj się koncentrować na pracy i motywować do niej pomimo pokus nowego i ekscytującego środowiska. Im wyższy poziom samodyscypliny, tym prościej jest to zrobić. Regularny trening uważności może pomóc Ci skoncentrować się na tym co jest ważne w danej chwili.

Przyjrzyj się na początek temu na ile potrafisz się do pracy zmotywować pomimo różnych występujących okoliczności.

Mając już usystematyzowany system pracy zdalnej, pójdź o krok dalej i spraw, by workation nie polegało tylko na wykonywaniu obowiązków, a była czymś więcej.

Jak ćwiczyć samodyscyplinę? Ważne jest ustalenie jasnych celów i granic, o których tutaj przeczytasz więcej.

Czy zgadzasz się z tym, że samodyscyplina na workation to kluczowy nawyk, ale tylko wtedy ma sens i przyniesie korzyści jeśli ustalimy sobie jasne zasady, cele i granice?