Jak zaplanować pierwszy workation?

Każdego dnia to samo biurko, te same ściany – nuda i sztampa. Pracujesz zdalnie i w sumie to lubisz taką pracę, ale wiesz, że potrzebujesz czegoś więcej. Zerwać z codzienną rutyną bycia w tym samym miejscu. Praca, dom, praca, dom. W kółko widzisz te same twarze, tych samych ludzi, nic się nie zmienia. Czujesz, że brakuje Ci nowych pomysłów, świeżego spojrzenia i nowej energii. A przecież lubisz też odkrywać nowe miejsca i poznawać nowych ludzi. Masz nieustanną potrzebę mierzenia się z nowymi wyzwaniami. Może z powodu ich braku nawet odczuwasz syndrom wypalenia zawodowego. A może cenisz sobie pracę odtwórczą i dobrze poukładaną. Słowo zmiana Cię stresuje i paraliżuje. Nie potrzebujesz przeorganizowywać swojego życia. Dobrze Ci jest, jak jest, ale oglądasz te instagramowe zdjęcia z workation przedstawiające osoby pracujące z laptopem na plaży obok palm ze wspaniałym widokiem na ocean. Myśl o pracy na tarasie lub w hamaku w egzotycznym miejscu wywołuje apetyt na własny workation, zwłaszcza kiedy siedzisz w biurze albo w domu, a na dodatek ta pogodowa aura za oknem….no nie za bardzo sprzyja. Zaczynasz więc zastanawiać się, czy workation jest dla Ciebie. 

Podjęcie decyzji zwłaszcza dla osoby, która nie zmieniała wcześniej miejsca zamieszkania może nie być wcale takie proste. Trudniejsza opcja dla domatorów. Łatwiejsza dla osób, które uwielbiają zmiany. Inaczej workation planują single, osoby będące w związkach, a zupełnie w inny sposób ten proces planowania przebiega u rodzin z dziećmi. Pracując na etacie decyzję podejmuje nie tylko pracownik, ale też pracodawca. Zostanie cyfrowym nomadą to podróż związana ze zmianą stylu życia. Od opuszczenia swojego kraju, przez spędzanie czasu z nowymi sąsiadami, pracą z kawiarni lub przestrzeni coworkingowej, po podróżowanie do nowych miejsc. Jest wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę, rozpoczynając tę nową przygodę. 

Na początek zadaj sobie jedno podstawowe pytanie: 

☝️ Dlaczego chcę wyjechać na workation? 

A potem kolejne:

☑️ Czy mogę wyjechać na workation? Czy pracuję w firmie, która wspiera pracę zdalną?

☑️ Gdzie chcę pojechać? Co jest dla mnie ważne w tym miejscu? (np. klimat, morze, góry, dodatkowe atrakcje itp.). O miejscach przyjaznych workation piszę więcej tutaj.

☑️ Gdzie chcę zamieszkać? (apartament blisko morza, mieszkanie w centrum itp.). Na jakich udogodnieniach mi zależy? (miejsce do pracy, klimatyzacja, ogrzewanie, basen, bezpłatne miejsce parkingowe itp.)

☑️ Jak i gdzie zarezerwować nocleg? (przez portal AirbnbBooking.comSLOWHOP.comCasamundo.comHometogo.plThehomelike.comHomestay.comHolidu.pl, itp.)

☑️ Jak wygląda dostęp do infrastruktury? (komunikacja miejska, coworkingi, wioski cyfrowych nomadów, internet, sieć komórkowa, karta płatnicza, itp.)

☑️ Jak planuję dotrzeć do miejsca docelowego? (samolot, samochód, pociąg, itp.)

☑️ Jakim dysponuję budżetem? Ile mogę przeznaczyć miesięcznie na wynajem domu/mieszkania/pokoju i na dodatkowe atrakcje?

☑️ Jak chcę spędzić wolny czas po pracy? (np. możliwość nauki surfingu, nowego języka, udział w wydarzeniach kulturalnych itp.)

☑️ Czy jadę sam/a, czy z kimś (partner, rodzina, znajomi)?

☑️ Czy chcę poznać innych cyfrowych nomadów, czy wolę być wśród lokalnej społeczności, a może sam/a?

☑️ Czy strefa czasowa będzie odpowiadać moim godzinom pracy? W jakiej strefie czasowej znajdują się moi współpracownicy/klienci? 

☑️ Czy prędkość i jakość łącza internetowego w wybranej lokalizacji jest na zadowalającym poziomie?

☑️ Jakich narzędzi i programów do pracy potrzebuję na workation?

☑️ Jakie formalności potrzebuję dopełnić? (ubezpieczenie, paszport, wiza itp.)

☑️ Z jakimi trudnościami mogę się spotkać podczas workation? Co może pójść nie tak?

❓ Może jakiegoś pytania zabrakło, a Twoim zdaniem warto sobie je zadać podczas planowania workation. Daj znać w komentarzu.

Niezależnie od tego, jak długo chcesz doświadczać pracowakacji lub jaki kierunek wybierzesz, ważne jest, aby krok po kroku ten wyjazd sobie zaplanować, a powyższe pytania powinny ci w tym pomóc 🙂 W ten sposób będziesz mieć możliwość cieszyć się wszystkimi zaletami workation i osiągnąć postawione sobie cele podróży. 

💡 Wybierając się na workation, nie zapomnij zapytać o radę znajomych, którzy byli wcześniej na workation. Istnieją też grupy na facebooku, w ramach których możesz uzyskać także wiele istotnych wskazówek. Polecam dwie najbardziej popularne:

🔹 Cyfrowi nomadzi 

🔹 Podróżujące cebule