Jak workation wpływa na rozwój kompetencji przyszłości?

Świat się zmienia, a my razem z nim. Młodzi ludzie coraz bardziej nastawieni są w swojej pracy na gromadzenie ciekawych i inspirujących doświadczeń. Chcą się rozwijać, wciąż uczyć i stawiać sobie nowe wyzwania. U wielu młodych realizacja tych obszarów jest cenniejsza niż gromadzenie dóbr materialnych. Z prognoz Deloitte wynika, że do 2025 roku Igreki przejmą 75% całego rynku pracy, a to oznacza, że to pokolenie będzie kształtować wartości, opinie, postawy i aktywności w środowiskach pracy.

Zdolności poznawcze są obecnie uważane za najbardziej deficytowe i pożądane kompetencje przyszłości pracowników. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się kreatywność, a dalej pojawia się krytyczne myślenie, elastyczność poznawcza i rozwiązywanie złożonych problemów. Kolejną grupą są kompetencje społeczne (nawiązywanie relacji i kontaktu z drugim człowiekiem) i kompetencje cyfrowe i specjalistyczne (szeroki zakres umiejętności twardych – technicznych).

Skoro mowa o kompetencjach przyszłości, to aż się prosi, aby napisać więcej o tym jak workation wpływa na ich rozwój.

Nie od dzisiaj wiemy, że podróże są doskonałym sposobem, by poszerzać horyzonty. Nic tak nie nakręca rozwoju, jak otwarcie na nowe. 

Poznaj 10 fascynujących faktów, które z pewnością wpływają na rozwój kompetencji przyszłości:

1. Organizujesz workation (rozmawiasz z pracodawcą, poszukujesz miejsca, sprawdzasz infrastrukturę, szukasz noclegu, obmyślasz trasę dojazdu i formy spędzania czasu, dopełniasz formalności, planujesz wydatki itd.).

2. Planujesz przestrzeń do pracy w nowym miejscu.

3. Przełamujesz rutynę poprzez zmianę otoczenia.

4. Poznajesz nowe miejsca.

5. Nawiązujesz nowe relacje. Rozmawiając z innymi poznajesz nowe poglądy i ich punkty widzenia.

6. Poznajesz nowe kultury i uwalniasz się od uprzedzeń.

7. Uczysz się nowego języka.

8. Znajdujesz czas na nowe aktywności.

9. Smakujesz i gotujesz nowe potrawy.

10. Słuchasz nowej muzyki.

Workation wymusza intensywną pracę mózgu i „wystawia” nas na działanie wielu nowych bodźców zmysłowych. Nowe smaki, dźwięki, zapachy, zachwycające widoki, a do tego konieczność odnajdywania się w wielu nieznanych sytuacjach, śledzenia map, szukania tras, poznawania historii i rozmów z nowo poznanymi ludźmi. Nasz mózg pracuje na pełnych obrotach! Doskonałe warunki do tworzenia – płyną nowe pomysły, inspiracje, rośnie motywacja, ochota do działania i zmian.  

W nieznanym miejscu, jesteśmy zdani na siebie i swoje umiejętności. Napotykamy na mniej przewidywalne sytuacje, ponieważ w nowym otoczeniu jest wiele niewiadomych. Jest to zaproszenie do wyjścia z rutyny, odkrycia części siebie i wykorzystanie możliwości, które być może znajdują się w stanie uśpienia z powodu nudnych codziennych czynności. Stajemy w obliczu nowych wyzwań, które wymagają przełamania codziennych nawyków. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że nawet nie zdając sobie z tego sprawy w różny sposób pobudzamy swoje intelektualne możliwości. Workation wpływa korzystnie na procesy poznawcze, społeczne i emocjonalne. Przyspieszamy rozwój umysłowy, fizyczny i kulturalny. Stajemy się bardziej twórczy.

Cyfrowi nomadzi w swojej pracy wykorzystują narzędzia cyfrowe i internetowe. Mają silniej rozwinięte umiejętności techniczne niż ci, którzy nimi nie są. Nie tylko są, ale będą coraz częściej wczesnymi użytkownikami technologii. Posiadają wykształcenie wyższe lub mają wyższy, zaawansowany stopień naukowy, chętnie się rozwijają i nabywają wiedzę specjalistyczną. Są też bardziej konkurencyjni. Z workation, korzysta obecnie ok. 10 mln Amerykanów, a 19 mln planuje z takiej formy pracy skorzystać w najbliższych 2-3 latach (2020-2023). W Polsce 81% pracowników chce doświadczać pracowakacji. Większość osób, które śledzi cyfrowych nomadów, aspiruje do zostania nimi. 

Wśród bonusów dla przyszłych pracowników, szczególnie z branż sektora IT, pojawia się coraz częściej możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie.

Dzisiejszy zmieniający się rynek pracy pokazuje, że młode pokolenia są już nastawione na rozwój kompetencji przyszłości i dosyć łatwo potrafią dostosować się do szybko zmieniających się oczekiwań pracodawców. 

Pracodawcy, którzy chcą zostać liderami na rynku pracy, będą aktywnie rozwijać kompetencje przyszłości w swoich firmach. Wystarczy spojrzeć na te firmy, które oferują workation dla swoich pracowników. One już osiągają na rynku przewagę konkurencyjną. 

A Ty, jak myślisz? Czy workation ma szansę zaistnieć na stałe w firmach i mieć korzystny wpływ na rozwój kompetencji przyszłości? Daj znać w komentarzu.

Pisząc ten artykuł nie zawahałam się użyć moich topowych talentów gallupa – wizjoner z komunikacją.

Sięgnęłam też do kilku raportów:

💡 “Pracownik przyszłości”: https://infuture.institute/raporty/pracownik-przyszlosci/

💡 “Kompetencje pracowników dziś i jutro”: https://www.pulshr.pl/media/plik/105072.html

💡 “Covid-19 and the rise of the Digital Nomad”: https://www.mbopartners.com/state-of-independence/2020-digital-nomads-report/